Pin up


Styl pin up przeżywał swój rozkwit w latach 40 i 50 XX wieku, okresie w którym kobiecość zaczęła być przedstawiana w słodki, trochę przerysowany sposób. Określenie pochodzi o "przypinania" lub "wieszania" kalendarzy i plakatów z wizerunkami uśmiechniętych dziewczyn, uchwyconych w niewinnych choć dość odważnych pozach. Dziewczyna pin up reprezentowała sobą stu procentową kobiecość i nawet przedstawiana w kąpieli miała nienaganny makijaż. Postery z pięknymi modelkami pin up były produkowane na masową skalę i uznaje się je za jeden z pierwszych przykładów pop kultury. Określenie pin up zostało wprowadzone do języka angielskiego w 1941 roku choć jego użycie zostało udokumentowane już w 1890 roku.

Pin up girls ubrane były najczęściej w piękne rozkloszowane sukienki, które podwijały im się w najmniej oczekiwanym momencie. Nieodzownym elementem stroju były również pończochy przypinane do pasa. Makijaż składał się z nieśmiertelnej czarnej kreski, zaróżowionych policzków i intensywnie czerwonych ust, co w tamtych czasach było uważane za nieprzyzwoite. Fryzura pin up girl to najczęściej figlarne loczki upięte w tzw. wałki. Ja żartobliwie nazywam je wałkami zwycięstwa.

Największe aktorki tego okresu ubierały się właśnie w tym stylu. Należą do nich Rita Hayworth, Marilyn Monroe, Bette Davis, Ingrid Bergman, Katharine Hepburn. W 1944 roku nakręcono film pod tytułem "Pin Up Girl" w którym rolę tytułową zagrała Betty Grable. Współczesnymi propagatorkami tego stylu są Dita Von Teese, Christina Aguilera i Kate Perry.

Nie sposób przedstawić na raz wszystkie najważniejsze postaci tego stylu dlatego w kolejnych postach będę sukcesywnie opisywać najważniejsze divy tamtych lat.

Moim ulubionym pin up'owym malarzem jest Gil Elvgren, którego plakaty są najpiękniejszymi przykładami tego stylu. Gorąco polecam stronę poświęconą twórczości Elvgrena. Kopie obrazków w wątku pochodzą właśnie z tej strony.

1 komentarz:

  1. Thanks so much for the link to our blog! Wishing you a beautiful pin-up life. All the best!

    OdpowiedzUsuń