Jaka była Pin Up Girl?


Ostatnio oglądając prace Elvgrena zaczęłam zastanawiać się nad tym jakie dziewczyny były przez niego najczęściej przedstawiane. Nie chodzi mi o modelki pozujące do ilustracji, ale już zinterpretowane postaci. Elvgren zwykł mawiać, że idealna Pin Up Girl to dziewczyna o twarzy dziecka umieszczonej na ciele dwudziestolatki. Jego prace przedstawiał zawsze młode słodkie dziewczyny uchwycone często w śmiesznych sytuacjach. Elvgrenowska pin up'ka bardzo często zajmowała się domem. Sprzątanie, malowanie i prasownie wykonywała zawsze z uśmiechem na ustach. W wolnych chwilach uprawiała sport od tenisa po golf i wędkarstwo. Potrafiła robić na drutach i szyć. Uwielbiała również zwierzęta. Wszystkie obowiązki i przyjemności nie przeszkadzały jej oczywiście w znalezieniu czasu tylko dla siebie. Wieczorami pin up'ka zamieniała się w femme fatale. Jednym słowem ideał!

2 komentarze:

  1. Taki obraz kobiety stworzyli w latach 50-tych mężczyźni (ach, te męskie marzenia, twarz dziecka na ciele dorosłej kobiety...). To teraz należałoby się zastanowić, czy był on realizowany przez kobiety ówczesnych czasów? Czy rzeczywiście panie domu dążyły do bycia takim ideałem, czy raczej więcej było buntowniczek w rodzaju Katherin Ann Watson. Chętnie dowiedziałbym się co nieco o mentalności kobiet epoki pinupów.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja myślę, że celem przy tworzeniu pin up girl było wydobycia kwintesencji kobiecości każdej z dam tamtych lat. Każda z nich była zwyczajną dziewczyną z sąsiedztwa:-)

    OdpowiedzUsuń