Loda Halama (1911-1996)

Leokadia Halama - jedna z największych polskich tancerek XX-lecie międzywojennego, aktorka, artystka kabaretowa, primabelerina Teatru Wielkiego.

źródło
Razem z siostrami Zizi i Alicją, pod okiem matki Marty Cegielskiej, tworzyła zespół "Siostry Halama".Występowała w takich teatrach jak Morskie Oko, Perskie Oko czy Opera Warszawska. Zagrała w 10 filmach. Miała pięciu mężów i jednego syna, Georga.

W 1984 roku wydała swoją autobiografię "Moje nogi i ja". Recenzja książki i biografia artystki po przeczytaniu.
Zobaczcie kto pierwszy wymyślił numer z kieliszkiem...

5 komentarzy:

 1. Książka musi być ciekawa.
  A numer z kieliszkiem super, jak ona tańczyła! No i te efekty specjalne na końcu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kobieta-żywioł, wspaniała. Ciekawa jestem, jaka jest książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę koniecznie dopisać sobie tę książkę do swojej listy :) Loda w kieliszku- boska!
  pozdrawiam!
  Ania P.

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie czytałam o niej w książce o przedwojennej polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę opracowała Teresa Krzemień.Była w składzie redakcji czasopisma Tu i teraz /za Wikipedią: Tu i Teraz – wychodzący w latach 1982-1986 tygodnik kulturalny, redagowany przez pisarzy i intelektualistów wspierających stan wojenny[potrzebne źródło].

  Redaktorem naczelnym był Kazimierz Koźniewski. Wśród redaktorów i współpracowników pisma byli m.in.: Jerzy Urban (publikujący pod pseudonimem Jan Rem), Wiesław Władyka, Teresa Krzemień, Adam Schaff, Aleksander Minkowski, Zbigniew Safjan, Zbysław Rykowski i Leszek Żuliński.

  Ze względu na swoją linię polityczną pismo zetknęło się z ostracyzmem, na przykład teatry odmawiały biletów gdy dowiadywały się, jaką redakcję reprezentuje Teresa Krzemień (recenzentka teatralna).
  Czy dlatego obie panie tak nieładnie potraktowały aktora ale przecież również oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie A Żabczyńskiego /jedna z urażonej dumy ,druga swojej ideologii/ pisząc ,że był słabym człowiekiem,miał nabrzmiałą twarz od alkoholu,utył itp pierdoły.Najśmieszniejsze jest to,że tyle w internecie opini o Halamie ale wszyscy bezkrytycznie przepisują jeden od drugiego a wszyscy od Halamy.

  OdpowiedzUsuń