"Mania" z Polą Negri

Kto z nas nie znam Poli Negri?

Ostatnio miałam okazję oglądać tę wspaniała aktorkę na dużym ekranie. Dzięki Filmotece Narodowej w Kinie Iluzjon odbywają się seanse niepowtarzalnych filmów. Jednym z nich jest "Mania" niemy film z 1918 roku z udziałem Poli Negri. Film w reżyserii Eugen'e Illes'a był jednym z pierwszych filmów niemieckich, dzięki którym Pola zrobiła światową karierę.

Obraz został zrekonstruowany cyfrowo, dzięki czemu możemy oglądać Polę w pełnej krasie. Oryginał filmu odnaleziono u prywatnego kolekcjonera z Węgier. Odnowiona wersja filmu miała swoja premierę w 2011 roku.
Film opowiada o pracownicy fabryki papierosów, która zostaje wchłonięta przez artystyczny świat bohemy tamtych lat. Czy szczera dziewczyna i prawdziwa miłość maja szansę na sukces?  Nie będę zdradzać czy film zakończy się happy endem. Dodam, ze tytułowa "Mania wykonuje w trakcie filmu wyjątkowe egzotyczny i ekspresyjny taniec. Wspaniała inspiracja dla tancerki burleski :-)

Iluzjon to niesamowite miejsca, które każda miłośniczka retro powinna znać. Szczególnie, że w budynku kina znajduje się cudowna kawiarnia.
3 komentarze:

 1. Iluzjon! Ile tam filmów, których nie da się zobaczyć nigdzie indziej! Zdecydowanie LUBIĘ!
  Ps. Candy, zachęcam do szperania na YouTube! Jest tam MOC przedwojennych filmów z Warszawą w tle ;) I nie tylko! Chociaż mały ekran nie przebije tego dużego... To czasem warto obejrzeć film z nutką nostalgii w domowym zaciszu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pola Negri jest cudowna, prawdziwa artystka z fascynującym życiorysem!

  Pozdrawiam :) Anna Sancewicz Atelier

  OdpowiedzUsuń
 3. ja nie znam jeszcze Poli Negri, ale sprawdzę na Wikipedii :)

  OdpowiedzUsuń