Chcemy być nowocześni! Wystawa w Muzeum Narodowym

Polski design 1955–1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa czynna od 4 lutego do 17 kwietnia. Miejsce konieczne do odwiedzenia dla wszystkich miłosników tego okresu.


Kilka słów o wystawie:
"Wystawa pokazuje jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Na wystawie znajdują się zarówno modele i prototypy, jak i ich realizacje przemysłowe. Wszystkie te przedmioty pochodzą ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW. Ekspozycję wzbogacają plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Celem wystawy jest ukazanie polskiego designu lat 1955–1968 i jego specyficznego stylu, nazywanego często stylem form organicznych. Estetyka ta wywodziła się od Alvara Aalto, Eero Saarinena oraz Charlesa i Ray Eamesów. Po odejściu od doktryny realizmu socjalistycznego najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym pojęciem stała się nowoczesność. We wzornictwie pojawiły się wówczas formy o miękkich, asymetrycznych konturach przypominające świat oglądany pod mikroskopem. Kolejnym ważnym odniesieniem dla designerów była sztuka abstrakcyjna, która znalazła swoje odzwierciedlenie w dekoracjach ceramiki, deseniach tkanin, architekturze wnętrz. W tym czasie rozpoczął się też proces kształtowania zawodu projektanta i definiowania wzornictwa jako odrębnej dziedziny plastyki."

3 komentarze:

  1. Tak - to ten czas, kiedy rozpoczęła się rewolucja dążąca do nowoczesności - oddalająca się od klasycznego piękna. Tak czy inaczej - ciekawostka:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już kilka artykułów na temat tej wystawy i pochwały o designie z tamtego okresu. Zapowiada się ciekawie

    OdpowiedzUsuń
  3. Też czytałam już parę artykułów na temat tej wystawy, chyba trzeba się będzie wybrać do Warszawy:-)

    OdpowiedzUsuń